Dětské pokoje jsou jedním z mých nejoblíbenějších odvětví interiérového designu. Dětský svět je plný fantazie, učení, her, každodenního objevování nových věcí. A tohle všechno se dá promítnout i do tvorby návrhu dětského pokoje. A je jedno, jestli jde o batole, předškoláka, školáka nebo teenagera. Každý věk s sebou nese své, ale mají i hodně společného.  

V pokojíku pro menší děti, bychom měli najít volnou plochu na zemi na hraní, pohodlnou postel, nějakou schovku či bunkr, úložné prostory na hračky a oblečení, knihovnu a možnost tvůrčího projevu.

S věkem ubývá potřeby hraní na zemi, zvětšuje se postel, přibývá psací stůl a čím dál víc se projevuje osobnost našich dětí, která je pak v pokoji vidět. A je to tak dobře, je to přeci jejich prostor. 

POKOJÍK PRO MALOU SLEČNU E. (6 let)

do místnosti (cca 12m2) v novostavbě RD jsme chtěli dostat větší postel, dostatek úložného prostoru na oblečení, hračky, knížky a zároveň ponechat co nejvíce volného prostoru na hraní na zemi (tam totiž děti do určitého věku tráví nejvíce času). proto jsme zvolili vyvýšenou postel (na matraci o šířce 120 cm), což nám uvolnilo prostor na zemi a navíc vytvořilo úžasný prostor pro vytvoření bunkru. E. půjde za rok do školy a bude potřebovat i psací stůl. ale abychom neubírali volného prostoru v pokoji, zvolila jsem stůl, který bude schovaný pod postelí a při jeho potřebě se snadno vytáhne. doufám, že E. dělá pokojík radost.

DĚTSKÝ POKOJ PRO DVA CHLAPCE K. (5 let) a B. (3 roky)

tentokrát šlo o návrh pokoje (23m2) situovaného do zděného bytového domu, ve kterém budou dva bráškové, kteří potřebují hlavně prostor a možnost se vyřádit. v zadání byla patrová postel, herní patro se skluzavkou a možností schovky, dva psací stoly, šatní skříň a ribstole. nakonec se nám podařilo vše do pokoje umístit a kluci mohou řádit od rána do večera.

DĚTSKÝ POKOJ PRO HOLČIČKU Ž. (7let) a CHLAPCE V. (2roky) V PODKROVÍ RD.

plocha tohoto prostoru byla velkorysá, ale jak to v podkroví bývá, zmenšuje se šikminami. za úkol jsem dostala pokoj pomyslně rozdělit pro dva sourozence, ale najít i místo pro společné chvíle. proto jsem zvolila umístění postelí na opačné konce pokoje a pro starší malou slečnu vybrala odlehlejší polovinu ode dveří. Ž. ráda maluje a už začala chodit do školy. V. zas potřebuje úložné prostory na auta, lego a další stavebnice. do společné části jsem umístila police na knihy, které v tomto podání umožňují přehled o knihách, přeci jen vidět pouze hřbety není pro děti ani atraktivní, ani přehledné, pak sedací vaky a stolek na deskové hry. 

POKOJ PRO DVA CHLAPCE Š. (8let) a Š. (3roky) V RD.

Š. a Š. i přes věkový rozdíl oba milují lego a veškeré stavebnice a tráví u nich společně většinu času. s rodiči pak hodně prohlížejí a čtou knížky. aby zůstal na zemi dostatek prostoru, zvolila jsem atypickou palandu, u které má každý úložný prostor na tajnosti i malou knihovnu. vzniklo tak společné bydlení, ale s vlastním osobním prostorem, který si každý může zabydlet podle sebe. spodní postel jde opět využít na stavbu skvělého klučičího bunkru:) 

POKOJ U BABIČKY PRO DĚVČATA R. (6let) a E. (3roky) v RD.

syn odrostl a má svou rodinu, proto se babička s dědou rozhodli předělat jeho dětský pokoje na pokoj pro milované vnučky, které u nich tráví velice rády čas. vzhledem k tomu, že jde o kratší pobyty, není třeba velkých šatních skříní, stačí šuplíky na pár kousků oblečení. každá vnučka má svou postel a na zemi vznikl dostatek prostoru na společné hry. šikmý strop jsem využila na vytvoření noční oblohy. 

DĚTSKÝ POKOJ PRO DVĚ MALÉ SLEČNY K. (7let) a J. (2r.) v RD.